محتوا برای google discover
دسته بندی : مقالات سئو دیدگاه : 0 دیدگاه

Google Discover: ده ویژگی محتوای بهینه!

بازدید گرفتن از Google Discover با استراتژی معمول محتوای سئویی شما متفاوت می باشد. بیاید ببینیم کدام ۱۰ بهینه سازی محتوا بهتر در سئو کار می کند.

Google Discover بر اساس علایق، سابقه جستجو، موقعیت مکانی و فعالیت در برنامه های دیگر، یک فید شخصی از محتوا را برای کاربران تنظیم می کند.

گوگل دیسکاوری در بین دستگاه های اندرویدی، در حال حاضر فقط در دستگاه های تلفن همراه موجود می باشد و یا از طریق برنامه های کروم یا Google در iOS می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

فیدهای مقالات نمایش داده شده در Google Discover کاملاً برای هر کاربر سفارشی شده است، و نظارت بر رتبه بندی متوسط یک مقاله را دشوار می کند. برای افزود شدن به Google Discover چالش های زیادی وجود دارد. در حال حاضر، هیچ منبع ارجاع اختصاصی در Google Analytics برای مشاهده ترافیک از Discover وجود ندارد. ترافیک از طریق منابع مختلف ارگانیک، مستقیم و referral نشان داده می شود.

بنابراین چگونه می توانید محتوا را برای Google Discover بهینه کنید؟

در اینجا بر اساس تجزیه و تحلیل از بیش از ۷۲۰۰ آدرس اینترنتی، آنچه در Google Discover بیشترین اثرگزاری را دارد، خواهید دید. همچنین راهکارهایی برای کمک به استراتژی بهینه سازی خود خواهید یافت.

چه چیزی باعث می شود بهینه سازی کشف در گوگل بسیار چالش برانگیز باشد؟

سرچ کنسول گوگل یک گزارش عملکرد اختصاصی برای Discover دارد که تنها در صورتی فعال می شود که این ویژگی از Google Discover ترافیک دریافت کند. با این وجود، معیارهای رتبه بندی و گرفتن ترافیک از منابع مختلف ممکن است مبهم به نظر برسد. ارائه دهندگان ابزار SEO هنوز در تلاشند تا نحوه جمع آوری داده ها و به اشتراک گذاشتن بینش های معنی دار Discover را به دلیل محدودیت های جمع آوری داده ها بفهمند. علاوه بر این، در حالی که گوگل اسناد متعددی را در رابطه با رتبه بندی در Google Discover منتشر کرده است، فقدان داده های عملکرد عمومی در دسترس همراه با ماهیت بسیار شخصی سازی شده محتوا در Google Discover می تواند برای  متخصصین سئو محرکی برای انجام مهندسی معکوس باشد تا بفهمند چه کاری سبب گرفتن رتبه خوب در آن می شود.

چرا متخصصان سئو باید به Google Discover اهمیت دهند؟!

اگر مانند بسیاری از متخصصان سئو هستید، ممکن است فکر کنید که Google Discover برای شما یا سایت هایی که در آنها کار می کنید صدق نمی کند. این یک طرز تفکر رایج است که معمولاً از طرف متخصصان  سئو ناشی می شود و فکر می کنند که سایت های آنها به عنوان وب سایت “ناشر” واجد شرایط نیستند.

این تفکر همچنین ممکن است به این دلیل بستگی داشته باشد که از نظر تاریخی تأیید سایتها برای نمایش در Google News (محصولی جداگانه از Discover) دشوار بوده است، به ویژه هنگامی که این فرآیند قبل از سال ۲۰۱۹ به تأیید دستی گوگل نیاز داشت.

اگر اینطوری درباره Google Discover فکر می کنید، دوباره فکر کنید!!

با تجربه کار بر روی ده ها مشتری و دیدن این که کدام نوع سایت و محتوا در Discover موفقیت آمیز است، باید گفت که نتیجه همیشه شگفت آور است. برای برخی از سایت ها، Google Discover ترافیک ارگانیک بیشتری نسبت به نتایج معمولی ارگانیک ارسال می کند. به همین دلیل  Discover را نباید نادیده گرفت!

فراتر از آن، به روزرسانی های اصلی Google می تواند بر عملکرد Discover تأثیر بگذارد. حتی ممکن است متوجه نشوید که پس از یک به روز رسانی، دریافت (یا از دست دادن) ترافیک از Discover را آغاز کرده اید، مگر اینکه در Google Search Console به آن گزارش توجه کنید. در زیر نمونه ای از مشتری ما وجود دارد که طی به روز رسانی اصلی اخیر در Google Discover علائم حضور آن را مشاهده کرده است:

محتوا برای google discover

Google Discover فرصت دیگری را برای کسب ترافیک ارگانیک فراهم می کند ، اما این موجود متفاوت از SEO معمولی است و باید بر اساس همین تفاوت ها با آن رفتار شود! استراتژی Discover شما باید منحصر به فرد از استراتژی SEO معمولی شما باشد، و بینش های زیر دلیل آن را نشان می دهد.

متدولوژی و علت آن از سئو

در بخش زیر، ۱۰ مورد کلیدی را که با تجزیه و تحلیل ۷،۲۷۴ آدرس اینترنتی دریافت کننده ترافیک در Discover از ۲۳ دامنه مختلف در دسته های زیر (که توسط Similarweb طبقه بندی شده است) مشاهده شده را بیان خواهیم کرد:

محتوا برای google discover

ما از رسانه های اجتماعی Buzzsumo استفاده کردیم و معیارها را برای ارجاع متقابل به عملکرد مقاله پیوند دادم تا ببینیم آیا بین عملکرد در رسانه های اجتماعی و Discover ارتباط وجود دارد یا خیر و  شگفت زده شدیم که دیدیم نتایج این تمرین اغلب با توصیه های ارائه شده در دستورالعمل های Discover Google مغایرت دارد!

۱۰ ویژگی رتبه بندی خوب در Discover

گوگل یک بخش کامل از این سند را به اجتناب از تاکتیک هایی مانند استفاده از تقلب در سرفصل ها یا سایر تاکتیک هایی که با جلب توجه کنجکاوی مثل تیتراژ های وسوسه انگیز دستکاری می کنند اختصاص می دهد. در واقع، اینها برخی از تاکتیک هایی هستند که به نظر می رسد برای مشتریان ما موثر واقع می شوند اما در گوگل دیسکاوری اینچنین نیست!

با این اوصاف مهم است که این یافته ها را با گفتن این تجزیه و تحلیل با استفاده از زیرمجموعه URL های نسبتاً کوچک انجام دهیم و نقض دستورالعمل های Google در هر شکلی همیشه با ریسک قابل توجهی همراه است. همچنین به منظور حفظ محرمانه بودن مشتری، هیچ عنوان یا نشانی اینترنتی واقعی در زیر به اشتراک گذاشته نمی شود، اما محتوا به تفصیل شرح داده می شود.

۱. عناوین حساس برانگیز یا همان Clickbait!!

گوگل به صراحت اعلام می کند که عناوین وسوسه برانگیز برای کلیک بیشتر کاربران که از آن Clickbait هم یاد می شود، می تواند سایتی را برای Google Discover واجد شرایط نکند:

"از عناوین صفحه ای استفاده کنید که اصل محتوا را نشان می دهد ، اما بدون Clickbait!

– Get on Discover, Google Search Central

با این حال ، به نظر می رسد سرفصل های کلیک-خطی از نظر احساسی دارای بیشترین کلیک و بالاترین CTR در بین مجموعه URL های تجزیه و تحلیل شده هستند.

در اینجا چند نمونه از عبارات مورد استفاده در سرفصل مشتریان ما در مقالاتی که بیش از ۵۰۰۰۰۰ کلیک از Discover در ۱۶ ماه گذشته دریافت کرده اند، آورده شده است:

در حالی که محتوای این مقالات بهینه به آنچه کاربر امیدوار بود از متن دریابد (مشکلی رایج در عناوین تقلبی کلیک) می پردازد، این سوال وجود دارد که آیا استفاده از تیترهای “اغراق آمیز” واقعاً استراتژی بدی برای Discover است ؟!

۲. طرح سوالات در سرفصل ها (همراه با پاسخ در محتوا)

تاکتیک دیگری که تصور می شود برای سئو سوال برانگیز است، اما به نظر می رسد نرخ کلیک (CTR) قوی را در Google Discover ایجاد می کند، ایجاد عنوانی سوالی است که برای دریافت پاسخ کلیک روی مقاله ضروری است.

به عنوان مثال، مشتریانی داریم که بیش از ۱۵ درصد CTR خود را از Google Discover دریافت می کنند (با بیش از ۱۰۰۰۰۰ کلیک در ۱۶ ماه گذشته) با استفاده از انواع عبارت های زیر در سرفصل های خود:

در حالی که این نوع عناوین ممکن است با الگوریتم های SEO گوگل همخوانی نداشته باشند، اما به نظر می رسد ماهیت فریبنده آنها در بسیاری از کاربران در Google Discover صدق می کند و منجر به CTR های بالا می شود.

۳. رتبه بندی برای محتوا درباره کرونا در Discover، اما نه Search!

مشاهدات دیگری که از این تجزیه و تحلیل به دست آمد این بود که سایت ها قادر به دریافت ترافیک از Google Discover از مقالات و موضوعاتی بودند که هرگز از جستجوی معمولی ترافیک قابل توجهی ندیده بودند. گوگل در جلو و مرکز اعلام می کند که E-A-T (اعتبار تخصصی و قابل اعتماد بودن) عامل مهمی در تعیین رتبه سایت های Discover در Discover است.

با وجود این (و این حدس و گمان محض است)، به نظر می رسد که در نحوه محاسبه E-A-T در Discover و Search معمولی اختلاف وجود دارد. این امر به ویژه در مورد COVID-19 صادق بود، جایی که به نظر می رسد E-A-T یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی SEO از زمان شروع همه گیری کرونا است.

با این حال این تجزیه و تحلیل نشان داد که بسیاری از مقالات مربوط به COVID-19 ترافیک Discover را دریافت کرده اند، جایی که همان مقاله عملاً هیچ کلیک از جستجوی ارگانیک Google دریافت نکرده است. نمودار زیر اختلاف بین کلیک ها در Discover و جستجو برای ۱۸۸ نشانی اینترنتی حاوی کلمات [covid] یا [coronavirus] در URL (که به منظور محرمانه بودن سرویس گیرنده پنهان شده است) را نشان می دهد.

واضح است که تقریباً همه این آدرس های اینترنتی بیشتر از سئوی معمولی از Discover بازدید گرفته اند.

محتوا برای google discover

موضوعات جدید خوبند، اما موضوعات Evergreen برای Discover گاهی موثر تر عمل می کنند!

محتوا برای google discover

موضوعات Evergreen موضوعاتی هستند که علاقه کاربران به آنها و حجم جستجوی آنها در طول زمان ثابت است. مثلا “چگونه وزن کم کنیم”. مهم نیست در سال ۲۰۱۹ باشد یا ۱۰۰ سال آینده؛ مردم همیشه خواهان کاهش وزن هستند. یکی از جالب ترین جنبه های Google Discover که آن را از سطوح اخبار حساس تر گوگل مانند Top Stories و Google News و Web Stories متمایز می کند، این است که Google Discover گاهی اوقات می تواند محتوا را از چندین سال قبل نشان دهد، حتی اگر محتوا ویرایش نشده باشد.

این یک فرصت بزرگ برای سایتهایی است که قادر به انتشار مداوم مطالب جدید نیستند – محتوای قدیمی همچنان می تواند در Discover ظاهر شود اگر تمام معیارهای دیگر را برآورده کند.

برای اثبات این موضوع، “تاریخ اصلاح شده” را در بین مقالات بهینه انتخاب کردم. همه مقالاتی که در سمت چپ نشان داده شده است در ۱۶ ماه گذشته (از مارس ۲۰۲۰ تا جولای ۲۰۲۱) بیش از ۱۰۰۰۰۰ کلیک از Discover دریافت کرده اند، با وجود بیش از ۱۵ ماه از زمان انتشارشان می گذرد. از طرفی چندین مقاله، هر روز از Google Discover ترافیک دریافت می کنند.

۵. محتوایی که در Discover خوب عمل می کند ممکن است در جستجو خوب عمل نکند (و بالعکس)

مهم است که به خاطر داشته باشید که Google Discover و Google Search از معیارهای رتبه بندی کاملاً متفاوتی استفاده می کنند و استراتژی مورد استفاده برای رتبه بندی در هر یک از ویژگی ها باید بر این اساس هریک سفارشی سازی شود.

در سال های اخیر با افزایش E-A-T در سئو، اطمینان از محتوا با بالاترین سطح ممکن از کیفیت اهمیت بیشتری یافته است. رعایت معیارهای زیر که در دستورالعمل های اصلی به روزرسانی Google تعیین شده است بسیار ضروری است:

با این حال، به نظر می رسد این معیارها برای محتوایی که در Google Discover به خوبی عمل می کند تا حدودی متفاوت اندازه گیری می شود. شاید این به دلیل رفتارهای منحصر به فرد کاربران Discover و تمایل به خواندن محتوای سرگرم کننده یا دل انگیز در فیدهای آنها باشد که به اندازه E-A-T متمرکز نشده است. Discover از بسیاری جهات بیشتر شبیه یک پلت فرم رسانه های اجتماعی عمل می کند تا یک موتور جستجو.

۶. با اعتقادات کاربران یا دیدگاه های سیاسی سازگار است

یکی دیگر از مشاهدات واضح از این تجزیه و تحلیل این است که برخی از مطالب مفید و بهینه در Google Discover تمایل به اعتقادات سیاسی یا اجتماعی موجود خوانندگان دارد. به عنوان مثال، مقالاتی که ممکن است خشم یا ستایش در مورد رفتار شخصیت های سیاسی، افراد مشهور یا خانواده سلطنتی را افزایش دهند.

۷. کشف موضوعات می توانند بهتر از جستجو کار کنند وقتی کاربر نمی داند دنبال چیست!

Discover متفاوت از سئو عمل می کند به این معنا که SEO تنها در صورتی کار می کند که کاربر در جستجوی آن موضوع باشد. محتوای Google Discover مانند محتوای نمایش داده شده در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام، اغلب موفق است حتی زمانی که کاربر متوجه نشده است که به دنبال آن هستند.

به همین دلیل، روشهای تحقیق کلمات کلیدی سئو سنتی که برای SEO کار می کند ممکن است برای Google Discover کار نکند. تمرکز بر موضوعاتی که در واقع با مخاطبان سایت مطابقت دارد و احساسات آنها را جلب می کند، ممکن است عملکرد Discover قوی تری را به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال ، محتوای حیوانات خانگی که داستان های شخصی حیوانات خانگی را که از بیماری های مبهم بهبود یافته اند را بیان می کند، ممکن است حجم جستجوی زیادی در Google Search ارائه ندهد. اما  مشاهده می شود که این نوع محتوا در Discover برای برخی از مشتریان حیوان خانگی بهترین عملکرد را دارد.

۸. مرگ، ازدواج، طلاق

موضوعاتی که تمایل به ایجاد احساس، جنجال و یا همدلی دارند در Google Discover بسیار خوب عمل می کنند. مرگ، ازدواج، طلاق، نمایشنامه بین فردی و شایعات تنها چند نمونه از این موارد است. محتوای دارای بار احساسی، به طور قابل توجهی از سایر محتوای تجزیه-تحلیلی بهتر عمل می کند.

۹. شایعات مشهور

شایعات مشهور به عنوان یک دسته موضوعی در تحلیل ما سهم بزرگی از ترافیک Discover را دریافت می کنند. این روند جالب باید در نظر گرفته شود، به ویژه با توجه به ترافیک ارگانیک و کاهش Insight که بسیاری از این نوع سایت ها در سال های اخیر در جستجوی Google News و Top Stories دیده اند.

۱۰. فهرستها (اعداد در سرفصلها)

امکان استفاده از موضوعات “فهرست بندی” شده به عنوان یک استراتژی سئویی در گوگل دیسکاوری هم موثر واقع شده است. این نوع محتوا اغلب به گونه ای ساختار یافته است که می تواند منجر به UX ضعیف یا تبلیغات بیش از حد شود (مانند ارائه هر مورد در سری فهرست ها در یک URL منحصر به فرد که در آن بارگذاری مجدد تبلیغات در هر صفحه هم وجود دارد). با این وجود، محتوای فهرست بندی شده در تحقیقات Discover عملکرد خوبی دارد. برخی از مقالاتی که در ۱۶ ماه گذشته ترافیک همیشه سبز از Discover داشته اند از این قالب پیروی می کنند. عناوین شامل عباراتی مانند:

 

راه حلی از تجزیه و تحلیل Google Discover ما

مهمترین نتیجه این تجزیه و تحلیل این است که بدانید Google Discover باید بخشی از استراتژی SEO شما باشد. تاکتیک های مورد نیاز برای عملکرد خوب در Google Discover ممکن است کاملاً با استراتژی محتوای SEO معمولی شما متفاوت باشد. عملکرد خوب در Google Discover به احتمال زیاد ناشی از تقلید استراتژی محتوا است که در سایر سیستم عامل های اجتماعی استفاده می شود و نه یک استراتژی SEO مبتنی بر کلمات کلیدی، E-A-T.

با وجود پیشنهاداتی که در مستندات خود Google ارائه شده است، تاکتیک هایی که زمانی در Google به خوبی کار می کردند اما دیگر به همان اندازه موثر نیستند، ممکن است در Google Discover به خوبی کار کنند!

تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *