قابلیت drag and drop‌ در windows 11
دسته بندی : مقالات نرم افزاری دیدگاه : 0 دیدگاه

Drag & Drop در ویندوز ۱۱ کار نمی کند؟ این راه حل ها را امتحان کنید

مایکروسافت قابلیت درگ اند دراپ(Drag & Drop) را در تسکبار ویندوز ۱۱ از بین برد. اگرچه ممکن است در روزهای آینده ویژگی مشابهی را معرفی کنند، اما قطعا شما به دنبال راه حلی برای آسان کردن تسک‌های خود هستید. برای حل این مساله می‌توانید از گزینه تقسیم صفحه(split-screen) استفاده کنید، رجیستری را تغییر دهید یا از ابزار های خارجی برای حل این مشکل استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از استفاده کاربردی‌ترین ترفندهای ویندوز ۱۱ غافل نشوید!

فهرست مطالب

رفع مشکلات مختلف PC، با Restore PC Repair Tool

این نرم افزار خطاهای رایج کامپیوتر را ترمیم می‌کند و از سیستم در برابر از دست دادن فایل، بدافزار، خرابی سخت افزار محافظت می‌کند. در نتیجه کامپیوتر را برای حداکثر کارایی بهینه می کند. رفع مشکلات کامپیوتر و حذف ویروس‌ها اکنون در ۳ مرحله آسان زیر امکان پذیر خواهد بود:

 • ابزار Restoro PC Repair Tool را که با فناوری‌های پتنت ارائه می‌شود دانلود کنید.
 • روی Start Scan کلیک کنید تا مشکلات ویندوز را پیدا و اسکن کنید.
 • برای رفع مشکلاتی که بر امنیت و عملکرد کامپیوتر شما تأثیر می‌گذارد، روی «Repair All» کلیک کنید.

از میان تمام تغییراتی که کاربران در ویندوز ۱۱ متوجه شدند، حذف قابلیت درگ اند دراپ بیش از همه آنها را متاثر ساخت. این ویژگی مدت‌هاست که بخشی از اکوسیستم ویندوز بوده و با گذشت نظرات، کاربران از توقف آن راضی نیستند.

ویژگی‌ای که همه ما به شدت به آن تکیه می‌کردیم در ویندوز ۱۱ وجود ندارد! کاربران تصور می‌کردند که این یک باگ در نسخه اولیه است، اما مایکروسافت سریعاً تأیید کرد که این ویژگی حذف شده است!

سایر تغییرات مربوط به تسکبار شامل عدم امکان استفاده از Task Manager با کلیک‌راست بر context‌منو و رها کردن برنامه ها در تسکبار برای ایجاد shortcut آنها است.

بنابراین، چه کار می کنید؟ چند راه وجود دارد که می تواند نتایج مشابهی برای شما به ارمغان بیاورد و همه آنها را در بخش‌های بعدی فهرست کرده ایم. در غیر این صورت، می توانید به رابط کاربری جدید عادت کنید و تسک‌ها را بر اساس آن اجرا کنید!

برای مشاهده راهنمای نصب قدم به قدم ویندوز ۱۱ اینجا کلیک کنید

آیا مایکروسافت درگ اند دراپ را برای همیشه در ویندوز ۱۱ غیرفعال کرده است؟

پس از اینکه مشکل نبود درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱ توسط چندین کاربر مطرح شد، مایکروسافت پاسخی را بیان کرد:

“در حال حاضر، Drag کردن یک فایل روی یک برنامه در تسکبار برای باز کردن آن در ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌شود. اما از همه بازخوردهای شما قدردانی می‌کنیم و به استفاده از آن برای کمک به آینده ویژگی‌های این‌چنینی ادامه خواهیم داد.”

بر اساس این بیانیه، شاید انتظار ایجاد این ویژگی را در روزهای آتی داشته باشید. اما در حال حاضر، شما تنها کسی هستید که قادر به رفع این مشکل هست.

برای مشاهده قابلیتها و تغییرات تسکبار ویندوز ۱۱ اینجا کلیک کنید

روش‌های میانبر بجای Drag&Drop‌ در ویندوز ۱۱

۱. از میانبر Alt + Tab استفاده کنید

 1. به مکانی که فایل/پوشه ای که می خواهید منتقل کنید در آن ذخیره شده است بروید.
 2. آن را انتخاب کنید، دکمه سمت چپ ماوس را فشار داده و نگه دارید و فایل را کمی بکشید.
درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱
۳. در حالی که فایل هنوز گرفته شده است، کلیدهای Alt + Tab را فشار دهید تا همه برنامه های باز شده در تسکبار را مشاهده کنید.
قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱
۴. با این کار صفحه جدیدی باز می شود که در آن همه برنامه های باز به عنوان پنجره(tile) جداگانه لیست می شوند. پنجره باز فعلی یا پنجره ای که آخرین بار باز شده است ابتدا لیست می شود، پنجره قبل از آن در لیست بعدی قرار می گیرد و همین ترتیب دنبال می شود.
۵. اکنون در حالی که کلید Alt را نگه داشته اید، Tab را فشار دهید تا در پنجره های باز حرکت کنید.
۶. زمانی که مقصد مورد نظر انتخاب شد، Alt را رها کنید.
درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱
۷. پس از باز شدن پنجره مقصد، کلیک چپ را رها کنید تا فایل رها شود.
قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱
به این ترتیب می توانید به راحتی فایل ها را بین برنامه ها جابجا کنید و از مشکل نبود درگ‌اند‌دراپ خلاص شوید.

اگرچه مدتی طول می کشد تا با این فرآیند آشنا شوید، اما پس از پایان آن مرحله، این روش را راحت و سریع خواهید دانست. فقط برای مدتی تمرین کنید تا در آن مهارت پیدا کنید.

۲. باز کردن دو پنجره را در اسکرین Split(تقسیم) شده

 1. هر دو پنجره ای را که می خواهید فایل یا پوشه را در میان آنها درگ و دراپ کنید را باز کنید.
 2. پنجره‌ای را باز کنید که فایلی مورد نیاز برای درگ‌انددراپ در آن ذخیره شده است، اشاره‌گر ماوس را روی دکمه maximize نگه دارید و اولین گزینه را انتخاب کنید تا پنجره فعلی به نصف صفحه نمایش تقسیم شود.
درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱
۳. در نیمه دیگر، تمام برنامه‌های باز اضافی را مشاهده خواهید کرد. پوشه‌ای را که می خواهید فایل/پوشه را در آن رها/دراپ کنید را انتخاب کنید.
قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱

۴. اکنون فایلی را که قرار است منتقل شود انتخاب کنید. دکمه سمت چپ ماوس را فشار داده و نگه دارید، فایل را روی پنجره بکشید و وقتی به دیگری رسیدید، کلیک را رها کنید.

درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱
۵. اکنون فایل به مقصد منتقل می شود.

اگر فقط مجبور باشید فایل ها را بین دو مکان جابجا کنید، روش تقسیم صفحه در ویندوز ۱۱ عالی عمل می‌کند. در مورد بالا، ما دو پنجره File Explorer گرفتیم، با این حال، می‌توانید یکی یا هر دوی آنها را با برنامه‌های دیگر جایگزین کنید. این روش یک راه سریع برای حل مشکل آزاردهنده Drag and Drop‌ می‌باشد.

برای برخی از برنامه‌ها، ممکن است یک کادر تأیید(confirmation) اضافی برای تکمیل مراحل drag&drop وجود داشته باشد. پاسخ مناسب را انتخاب کنید و با آن کار را تمام کنید.

۳. از روش cut و paste استفاده کنید

 1. برنامه ای را که فایلی که قرار است منتقل شود در آن ذخیره می شود را باز کنید.
 2. روی آن کلیک راست کرده و Cut را انتخاب کنید.
قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱

۳. اکنون به فولدری بروید که می‌خواهید فایل مورد نظر را به آن منتقل کنید.

۴. راست کلیک کرده و Paste را انتخاب کنید.

درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱
 1. این هم یک راه ساده برای Drag and Drop که در ویندوز ۱۱ می‌باشد. با این حال، به اندازه دو مورد دیگر موثر نیست زیرا به زمان و تلاش کمی نیاز دارد.

  همچنین برخی از اپلیکیشن ها از عملیات Cut پشتیبانی نمی کنند، در این صورت باید فایل/پوشه را کپی کرده و به محل مورد نظر منتقل کنید. پس از اتمام، به فولدر اولیه بروید و فایل مربوطه را حذف کنید.

  کسانی که میانبرهای کیبورد را ترجیح می‌دهند می‌توانند از Ctrl + X برای Cut، Ctrl + C برای کپی و Ctrl + V برای paste استفاده کنند.

۴. رجیستری را اصلاح کنید

 1. Windows + R را فشار دهید تا دستور Run اجرا شود.
 2. در قسمت متن regedit را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید یا Enter را فشار دهید تا ویرایشگر رجیستری راه اندازی شود.
درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱

۳. در اعلان UAC که ظاهر می شود، روی Yes کلیک کنید.

درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱

۴. حالا یا با استفاده از پنل سمت چپ به مسیر زیر بروید یا آن را در نوار آدرس بالا پیست کنید و Enter را بزنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell\Update\Packages
قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱

۵. روی فضای خالی کلیک راست کنید، اشاره‌گر ماوس را روی New نگه دارید، DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید و نام آن را UndockingDisabled بگذارید. این کلید در کوتاه ترین زمان مشکل را برطرف می کند.

درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱

۶. روی آن کلیک راست کرده و از منوی context گزینه Modify را انتخاب کنید.

قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱

۷. در قسمت Value data عدد ۱ را وارد کرده و روی OK کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱

۸. Registry Editor را ببندید.

۹. تغییرات تا زمانی که Windows Explorer را ریستارت نکنید قابل مشاهده نخواهند بود.

دو روش دیگر برای انجام آن وجود دارد.می‌توانید کامپیوتر را ریستارت کنید؛ و یا از طریق تسک منیجر آن را ببندید. در اینجا ما از آخرین روش استفاده می‌کنیم.

۱۰. دکمه‌های CTRL+Shit+ESC را برای باز کردن تسک منیجر نگه دارید.

۱۱. Windows Explorer را پیدا کنید، روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه restart را از منو باز شده انتخاب کنید.

 

قابلیت drag and drop در ویندوز ۱۱

تسکبار احتمالا برای لحظاتی ناپدید شود. زمانی‌که نمایان شوید، مشاهده خواهید کرد که آیکن‌ها چپ‌چین شده‌اند.حال شما می‌توانید براحتی آیتم‌ها را در تسک‌بار مانند ویندوزهای نسخه قدیمی پین کنید.

اما یک ایراد اساسی در این روش وجود دارد. بعد از ایجاد تغییر در رجیستری، قادر به باز کردن Start، Search menu و Cortana نخواهید بود(در صورتیکه با کلیک دکمه‌های متناظر در تسکبار فعال شده باشند). با این حال همچنان می‌توانید از روش‌های دیگر دسترسی پیدا کنید.

در صورتی که مایل به انتخاب یک مورد هستید، هیچ روش دیگری که در بالا ذکر شد نمی تواند با اثربخشی این روش برابری کند.

کلام آخر

اگر روش‌های بالا نیاز شما را مرتفع نکند و یا برخی از قابلیت های مورد نیاز شما از کار افتاده باشند، همچنان می‌توانید راهی برای برگشت به تسک بار و استارت منو سابق خود پیدا کنید.

روش‌های دیگری برای جایگزین کردن ویژگی درگ اند دراپ در ویندوز ۱۱ وجود دارد. البته قطعا به خوبی یک قابلیت ساخته شده در خود ویندوز نخواهند بود، اما ترفندی برای برطرف کردن نیازهای شما خواهد بود تا زمانیکه مایکروسافت قابلیتی مشابه را ارائه دهد.

اگر ویژگی درگ اند دراپ رو در ویندوز ۱۱ داشتید، اپلیکیشن‌های خودتان را در تسکبار پین کنید. یا فایل‌ها را به فرآیندهای موجود در تسکبار دراپ کنید تا در اپلیکیشن مورد نظرتان اجرا شود.

نظرات خود را در مورد حذف عملیات drag & drop مایکروسافت و روشی که انتخاب کرده اید در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *